Anestezjologia w lecznicy weterynaryjnej

Pacjenci, którzy do nas trafiają, często wymagają znieczulenia ogólnego do badań diagnostycznych bądź leczenia operacyjnego. W przypadku prostych i krótkich zabiegów najczęściej wystarczy premedykacja domięśniowa (tzw. „głupi Jaś”), jednak w większości przypadków, operacja niesie za sobą konieczność zastosowania głębokiej narkozy.

W naszej lecznicy oferujemy wszystkie formy znieczulenia, ale staramy się namawiać opiekunów na korzystanie z metody „wziewnej”, uważanej za najbezpieczniejszą.

Ten rodzaj uśpienia ma wiele zalet i pozwala na przeprowadzenie długich, a przede wszystkim bezpiecznych zabiegów nawet u pacjentów z grupy podniesionego ryzyka.

Istnieje również możliwość znieczulenia metoda ‘’infuzyjna’’ czyli przy użyciu mieszanki leków anastetycznych podawanych bezpośredni do żyły pacjenta.

Postaram się Państwu po krotce zobrazować na czym polegają oba znieczulenia, i jakie są ich różnice.

  • Znieczulenie infuzyjne: Jest to metoda przy, której dokładnie wyliczana dawkę leków podaje się pacjentowi bezpośrednio do żyły. Po zakończonej operacji, substancja wydalana jest z organizmu dzięki pracy nerek i wątroby. Eliminacja znieczulenia jest długotrwała – trwa od kilku do kilkunastu godzin i zależna jest od: dawki leku, wieku zwierzaka, sprawności organów, stopnia nawodnienia organizmu itd. Taka forma narkozy nie jest wskazana u zwierząt w podeszłym wieku, z zaburzeniami funkcjonowania wątroby czy nerek, z niewydolnością krążeniową, z wadami serca.
  • Znieczulenie wziewne: lek do narkozy podawany jest wraz z tlenem do dróg oddechowych. Po podaniu premedykacji, założeniu dojścia dożylnego zwierzę zostaje zaintubowane i znieczulone mieszaniną tlenu, izofluranu i powietrza.. Gdy przerwiemy dostarczanie gazu, zwierzę zacznie samodzielnie oddychać czystym powietrzem – wówczas anestetyk błyskawicznie zostaje wydalany z organizmu, a pacjent wybudza się w ciągu 15-30 min. Przy komplikacjach (które zdarzają się rzadko) możemy natychmiast wybudzić zwierzę, co nie jest możliwe w znieczuleniu infuzyjnym.

Podczas zabiegów każdy pacjent ma podłączony monitor, który sprawdza jego prace serca (EKG), zawartość tlenu we krwi (pulsoksymetr), ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu (kapnograf), temperaturę oraz ciśnieniomierz. Każdy pacjent ma cały czas podawany tlen, co eliminuje możliwość niedotlenienia.

Przed każdym znieczuleniem warto porozmawiać ze swoim lekarzem o rodzaju narkozy i wspólnie zdecydować, jaka opcja będzie dla Państwa pupila najbezpieczniejsza i najbardziej komfortowa.