Najnowsze wpisy

Zabieg u kociego seniora
25/06/2020
Zabieg u kociego seniora

Chcielibyśmy Państwu przybliżyć historię jednego z naszych najstarszych pacjentów.

Jest nim obecnie już 21-letni kotek o imieniu Mimek.

Jego przykład pokazuje doskonale ,że w dzisiejszych czasach wiek pacjenta nie jest już żadnym ograniczeniem.

Fakt zwierzęta bardzo młode i bardzo stare mają inną specyfikę przeprowadzenia znieczuleń. Ale zaawansowane urządzenia anestezjologiczne i wyszkolony zgrany zespół

lekarzy ( internistów, chirurgów), techników i anestezjologów pozwala podejmować nam takie wyzwania zabiegowe.

Guz pojawił się niespodziewanie i bardzo szybko rósł. Wcześniej kot wiódł długie dość zdrowie życie, ale obecność guza zmotywowało właściciela do szybkiej wizyty .

W związku z szybkim wzrostem zmiany pierwsze podejrzenia i wstępna diagnoza zakładała dwie sytuację odczyn zapalny ( ropień) lub proces nowotworowy. Tu okazała się pomocna biopsja cienkoigłowa ,która bardzo szybko pozwoliła na zdiagnozowanie procesu nowotworowego i wdrożenie szybkiej terapii chirurgicznej. Szybka diagnostyka była możliwa dzięki obecności w naszym zespole lek. wet. Dariusz Surawskiego ,który poza tym ,ze jest cenionym internistą konsultuje także preparaty cytologicznej.

Nim doszło do zabieg Mimek wymagał oczywiście kwalifikacji anestezjologicznej – badania kardiologicznego oraz badań krwi ( morfologii i badań biochemicznych) mających upewnić nas ,że możemy podjąć decyzję o wykonaniu chirurgicznego usunięcia zmiany.

W związku z pozytywnym wynikiem przeprowadzonych konsultacji doszło do zabiegu w wyniku którego kot został uwolniony od bardzo dużego guza , który wyraźnie mu już przeszkadzał.

Oczywiście zabieg chirurgiczny u zwierzęcia w tym wieku wymaga specjalistycznej opieki anestezjologicznej.

Tu doskonale spisały się nasze Panie anestezjolog: Agnieszka Wejna i Agata Brożek

Po usunięciu guza został on przekazany do szczegółowego badania histopatologicznego ( Badanie wykonane zostało w Katedrze Anatomii Patologicznej UWM w Olsztynie) w celu potwierdzenia rozpoznania z biopsji oraz oceny marginesu ciecia.

Nie mniej jednak szybka i zdecydowana chęć pomocy swojemu podopiecznemu doprowadziła do sukcesu terapeutycznego. Bo w tej chwili jesteśmy już kilka miesięcy po zabiegu .

Rana mimo że rozległa wygoiła się bez problemu, a kot cały czas korzysta z uroków wieku seniorskiego.

Artykuł napisał i operację przeprowadził lek. wet. Dariusz Jagódka.

więcej Zabieg u kociego seniora
Badanie ultrasonograficzne w okulistyce weterynaryjnej
26/05/2020
Badanie ultrasonograficzne w okulistyce weterynaryjnej

Badanie USG – od wielu lat znalazło szerokie zastosowanie w medycynie ludzkiej, a następnie także w medycynie weterynaryjnej. Najczęściej metoda ta jest kojarzona z diagnostyką jamy brzusznej, natomiast wraz z rozwojem technologii i zwiększeniem precyzyjności i dokładności sprzętu pojawiły się nowe pola dla zastosowania USG.

Od niedawna coraz częściej wykorzystuje się tę technikę w okulistyce weterynaryjnej, a wartość diagnostyczna w niektórych przypadkach jest niezastąpiona i wręcz nieoceniona.

Do przeprowadzenia badania USG gałki ocznej u większości pacjentów zazwyczaj wystarczy wykonanie znieczulenia miejscowego, poprzez zastosowanie kropli do worka spojówkowego. Badanie można wykonać metodą przezpowiekową lub przezrogówkową. Na głowicę aparatu ultrasonograficznego nakładany jest specjalny żel i przykładany do struktur oka. Dzięki skomplikowanym mechanizmom fizycznym i przetwarzaniu sygnału przez aparat otrzymujemy obraz na ekranie, uwidaczniający struktury, różnicując je na podstawie gęstości. Jest to metoda obrazowa całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna dla pacjenta (zawsze potrzebna jest kwalifikacja lekarska do badania). Czas trwania procedury to kilka, kilkanaście minut. W razie potrzeby można badanie powtarzać, nawet w krótkich odstępach czasu.

Najczęstszymi zastosowaniami do badania USG gałki ocznej jest uwidocznienie struktur gałkowych i zagałkowych oraz przydatków oka. W sytuacjach nieprzezierności gałki ocznej, gdy podczas badania klinicznego nie możemy uwidocznić struktur znajdujących się głębiej, są one niedostępne do zbadania (np. ze względu na silny obrzęk zrębu rogówki, zaawansowaną zaćmę, wylewy do wnętrza gałki ocznej), wówczas badanie to jest praktycznie niezastąpione.

Podobnie w przypadkach deformacji okolicy oka, wynicowaniu gałki ocznej, powiększeniu oka jest bardzo ważnym badaniem. Pozwala uwidocznić formujące się zmiany rozrostowe, bądź zapalne zlokalizowane za gałką oczną (co jest niemożliwe w podstawowym badaniu klinicznym narządu wzroku) lub we wnętrzu oka. USG gałki ocznej daje ogromną ilość informacji pozwalających na postawienie właściwego rozpoznania, ustalenie rokowania i wdrożenie właściwego leczenia.

Podczas badania możemy uwidocznić takie nieprawidłowości jak:

  • Małoocze, woloocze,
  • Zwichnięcie soczewki,
  • Zaćmę – jej lokalizację i zaawansowanie,
  • Zmętnienia w obrębie komory ciała szklistego
  • Odwarstwienia siatkówki i naczyniówki,
  • Zmiany rozrostowe i zapalne zagałkowe
  • Wylewy wewnątrzgałkowe oraz wiele innych patologii

Niedawno w Przychodni Weterynaryjnej Aura odbywały się warsztaty z zakresu ultrasonografii narządu wzroku. Grupa lekarzy z całej Polski zdobywała umiejętności wykonywania badania pod okiem lek.wet. Anny Cisło.

 

zdjęcie źródło: internet

więcej Badanie ultrasonograficzne w okulistyce weterynaryjnej
Bezpieczne wiosenne wędrówki.
14/04/2020
Bezpieczne wiosenne wędrówki.

Gdy nadchodzi okres wiosenno-letni, nie tylko rośliny budzą się do życia – energia rozpiera także zwierzęta. Słońce zaczyna mocniej przygrzewać, a nasze psy i koty zyskują jakby nowe siły – są bardziej skore do zabaw i długotrwałych spacerów na świeżym powietrzu. Odpowiedzialni właściciele nie powinnie jednak dać się zwieść sielankowej atmosferze, gdyż ta pora roku również obfituje w różnorakie zagrożenia dla zdrowia naszych pupili. Warto je poznać i nauczyć się im przeciwdziałać.

Jak wspomniałem wcześniej, zwierzęta w tym okresie są pełne wigoru. Zasada ta dotyczy także tych najmniej widocznych – owadów. Już pierwsze promienie słońca i dodatnia temperatura powodują, że zaczynają one poszukiwać pożywienia. Najgroźniejsze z nich to kleszcze, dla których pokarmem jest krew ssaków, pobierana poprzez wkłucie się w skórę zwierzęcia. Gdy przytrafi się to naszemu psiakowi, nie jest to kwestia wyłącznie estetyczna, ani nawet problem bolesnego ukłucia. Kleszcze przenoszą różnorakie choroby, z których najgroźniejszymi dla psa są tzw. babeszjoza oraz anaplazmoza (ta druga dotyka również koty). Gdy już wystąpią objawy zarażenia, to nawet pomimo szybko wdrożonego leczenia, nierzadko bywają one śmiertelne. Borelioza występuje również, nie jest ona jednak aż tak poważnym zagrożeniem, jak w przypadku ludzi. Z tego powodu niezmiernie istotna jest profilaktyka przeciwkleszczowa, mająca uchronić zwierzaki przed jakimkolwiek kontaktem z kleszczem (zgodnie ze znaną zasadą – lepiej zapobiegać niż leczyć). U lekarzy weterynarii dostępne są różnorakie preparaty odstraszające kleszcze – w formie kropel aplikowanych na skórę, obroży zabezpieczających na cały sezon, jak również tabletek do stosowania doustnego.

Kolejnym aspektem, na który chciałbym zwrócić uwagę, są wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt. Oczywistym jest fakt, że pies na spacerze powinien zażyć odpowiedniej dawki ruchu, a jest to zadanie trudne do wykonania, gdy jest on cały czas przypięty do smyczy. Jednak jeśli puszczamy psa luzem, to pamiętajmy o kilku rzeczach. Po pierwsze – zdala od jakichkolwiek dróg, po których poruszają się samochody. Gdy dojdzie do potrącenia psa, prawie zawsze jest to wina jego właściciela, bardzo rzadko kierowcy samochodu. Oprócz kosztów leczenia zwierzęcia (o ile przeżyje ono takie zdarzenie), ponosimy także koszty naprawy uszkodzonego samochodu oraz grozi nam mandat karny! Po drugie – karą grzywny objęte jest puszczanie psa luzem w lesie (nawet do kilku tys. zł), ze względu na ochronę dzikich zwierząt (wyjątkiem są polowania).

Niedoceniany jest także negatywny wpływ wysokiej temperatury na stan zdrowia zwierzęcia. Co prawda zdecydowanie częściej borykamy się z tym zagadnieniem w okresie letnim, ale także wiosną zdarzają się upały. Podstawowym zagadnieniem jest możliwość schronienia się psa lub kota w miejscu zacienionym i przewiewnym, przy stałym dostępie do chłodnej wody. W przeciwnym wypadku ryzykujemy jego przegrzaniem, czego następstwem może być udar cieplny lub odwodnienie, a w związku z tym – wizyta u lekarza. W przypadku zwierząt starszych bądź chorych, jak również otyłych i psów ras brachycefalicznych – ograniczmy spacery w cziągu dnia do absolutnego minimum. Absolutnie nigdy nie zostawiamy psa w samochodzie podczas słonecznej pogody, nawet przy uchylonych oknach! W ciągu kilkunastu minut jego wnętrze może nagrzać się do wysokich temperatur, zagrażających życiu zwierzęcia. Podczas spacerów z psem w ciagu dnia unikajmy asfaltowych lub betonowych powierzchni, które również się strasznie nagrzewają, powodując poparzenia łap. Kto miał okazję przechadzać się na plaży po rozgrzanym piasku, ten doskonale zdaje sobie sprawę, jak na dłuższą metę może to być bolesne.

Nie do końca bezpieczne sa również kąpiele w jeziorach, szczególnie w okresie tzw. kwitnienia wód. Jeden z organizmów odpowiedzialnych za to zjawisko – sinice – produkują substancje mające toksyczny wpływ na organizm zwierzęcia. Po połknięciu zanieczyszczonej wody może dochodzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego (wymioty i biegunki), jak również innych narządów, jak wątroba i nerki. Sporadycznie dochodzi do problemów z układem nerwowym, charakteryzujących się porażeniem mięśni. Szczególnie na baczności powinni mieć się właściciele psów alergików ze skłonnościami do chorób skóry oraz uszu. Niewinna kąpiel może spowodować u nich miejscową lub uogólnioną reakcję zapalną, przebiegającą ze znacznym świądem.

Korzystanie z pięknej, wiosennej pogody daje dużo radości, ale nakłada również kolejne obowiązki na właścicieli zwierząt. Gdy jednak jesteśmy ich świadomi, zdecydowanie łatwiej im zapobiegać.

więcej Bezpieczne wiosenne wędrówki.